BASKETBAL

Kadetky U17 - Majsterky Slovenskej republiky 2021

Zdieľať článok

1. liga Kadetky – celoslovenská súťaž – Finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska

S družstvom Kadetiek sme sa zúčastnili Finálového turnaj Majstrovstiev Slovenska, ktorý sa odohral 2.7. – 4.7. v nádhernej Rates aréne vo Zvolene. Na tento turnaj postúpili 4 najlepšie družstvá zo západu a 4 najlepšie družstvá z východu. Forma turnaja bola jasná: vyhráš štvrťfinále - ideš do semifinále, vyhráš semifinále – ideš do finále, vyhráš finále = MAJSTER SLOVENSKA.

Štvrťfinále (Piatok 2.7.2021 – 14:15)
č. F02  BK Lokomotíva Sereď – ŠKP 08 Banská Bystrica-ZŠ Zvolen  66:47 (11:13, 27:25, 42:41).
Užovičová 29 (TH 8/7, 2 trojky), Nagyová 21 (2/2, 3 trojky), Jakubčeková 14 (1/0),  Dudonová 2, Takács, Vaňovčeková, Zrayer, Žemlová, Liptáková, Vaculčiaková, Svrbická a Lopašovská.  Trestné hody družstvo 11/9,  trojok.

V piatok sme sa vo štvrťfinálovom zápase stretli hneď s ašpirantom na jednu z medailí a to proti domácim. Úlohy na zápas boli jasne rozdané už týždeň pred ním takže sme s veľkým odhodlaním mohli vstúpiť do haly a na zápas. Prebehla aktivácia, porada, rozcvičenie a konečne to malo začať. Turnaj, na ktorý sme sa tešili celý rok. Zápas samozrejme začali lepšie domáci keďže na našej strane vládla nervozita a halu sme videli len raz v živote a pamätali sme si z nej len krásne prostredie a svetelnú tabuľu. Na toto všetko sme sa ale upozorňovali a nepodliehali sme zbytočnej panike. Opadlo to z nás asi v 8. minúte zápasu, kde sa už zápas vyrovnal a družstvá sa striedali vo vedení počas 2. a 3. dejstva. V záverečnom dejstve ale prišla chvíľa Liany, keď naplno ukázala svoj útočný potenciál a aby toho nebolo málo tak jej výborne sekundovala Ema. Toto všetko sa dialo za veľkej podpory ostatných spoluhráčok, ktoré už aj samé vycítili komu sa dnes darí a vytvárali im pozície na skórovanie. Počas celého stretnutia sme boli lepší na doskoku a na obrannej polovici sme v poslednej štvrtine hádam ani neurobili chybu a vyhrali sme ju zaslúžene 24:6. Po poslednom hvizde rozhodcu nás prepadla veľká radosť. Zvládli sme veľmi ťažký zápas proti výbornému družstvu a postúpili do bojov o medaile.

Semifinále (Sobota 3.7.2021 – 18:00)
č. F18  BK Lokomotíva Sereď – Young Angels U17 Košice  53:45 (10:7, 20:18, 40:31).
Jakubčeková 23 (TH 6/5), Užovičová 15 (6/5, 2 trojky), Nagyová 8 (6/4), Dudonová 3 (1 trojka), Vaňovčeková 3 (1 trojka), Žemlová 1  (2/1), Takács, Zrayer, Liptáková, Svrbická, Vaculčiaková a Lopašovská. Trestné hody družstvo 20/15, 4 trojky.

Keďže nás zápas čakal o 18:00, mohli si dievčatá dovoliť spať čo najdlhšie sa dalo. Po raňajkách sme si znovu oddýchli, ale už aktívne. Po voľnom čase, ktorý dievčatá dostali nasledovali cvičenia, ktorými sme mali naštartovať a pripraviť organizmus na večerný výkon. Čas obeda a oddychu po ňom prešiel veľmi rýchlo a my sme už odchádzali na zápas. V hale nás už čakal predzápasový program a pripravené pobiť sa o finále sme sa už nevedeli dočkať úvodného rozskoku.
Prvé dejstvo sa nieslo vo vyrovnanom duchu, kde sme ale cítili, že máme mierne navrch. V tom druhom sme síce stále dobre bránili, ale na útočnej polovici sme už mali väčší problém sa presadiť. Pri tom sme všetci boli pripravení nato a hlavne ako sa presadiť do zónovej obrany. Vývoj bol ale taký, že sme boli zbrklí, kopili sme chyby a do polčasu sme šli len s 2 bodovým vedením. V polčasovej prestávke sme si povedali, čo chceme zmeniť a ako chceme hrať. Držali sme sa plánu, baby plnili čo sme si povedali, a jediným problémom pre nás bola výborne hrajúca hráčka Košíc Nina Majorošová, ktorá bola snáď všade tam, kde ju jej družstvo potrebovalo. Zlom prišiel v závere 3. štvrtiny kedy sme tento úsek vyhrali 12:2 a odskočili súperovi najskôr na 9 a neskôr aj na 13 bodov. V záverečnom dejstve kedy nám začala uchádzať koncentrácia, sústrediť sme sa začali na rôzne iné veci ako na priebeh zápasu sa stalo to, že Košice sa priblížili na rozdiel 3 bodov. Záverečný tlak sme ale ustáli, premenili trestné hody, presadili sa v podkošovom priestore a tešili sa z postupu do FINÁLE. Jednoznačnou hráčkou zápasu bola Hanka, ktorá so svojimi 22 doskokmi ovládla oba podkošové priestory.

Finále (Nedeľa 4.7.2021 – 15:45)
č. FT12  MBK Stará Turá – BK Lokomotíva Sereď  50:52 (15:17, 29:24, 41:31).
Jakubčeková 20 (TH 14/10), Užovičová 11 (1 trojka), Nagyová 9 (3 trojky), Dudonová 4 (2/2), Vaňovčeková 4, Žemlová 4 (2/2), Takács, Zrayer, Liptáková, Svrbická, Vaculčiaková, Lopašovská. Trestné hody družstvo 20/14, 4 trojky.

Tento zápas pre nás začal hneď v sobotu po večeri, kde ešte mali dievčatá priestor si vychutnať radosť z úspechu a postupu do finále. Na porade sme sa spoločne dohodli, že po tom ako sme dosiahli pre naše družstvo a klub dva čiastkové úspechy pôjdeme na ďalší deň vyrobiť aj ten tretí a tým zavŕšime úspech obrovský a pre nás najväčší. Zároveň sme si vytvorili našu „bublinu“, do ktorej nemal nikto vstúpiť, a samozrejme ani z nej nikto vystúpiť. Dievčatá si boli vedomé, že ich čaká neuveriteľne náročný deň, ale to odhodlanie čo z nich sršalo sa nedalo prehliadať. Deň začal menším problémom na raňajkách, ktoré sa k nám dostali o hodinu neskôr ako sme mali v pláne, ale so smiechom a slovami, že to je len ďalšia prekážka cez ktorú sa dá dostať, sme to zvládli. Po raňajkách sme mali poradu už smerovanú k zápasu, kde sme si okrem iného povedali aký nepríjemný a agresívne hrajúci súper nás čaká. Plán bol ale jasne daný, všetci sme sa s ním stotožnili, baby si ho zopárkrát aj predstavovali a vykreslili v myšlienkach. Pred zápasom nás čakal už len odchod z hotela, obed a presun do haly, kde už sa blížil čas pre nás veľkého basketbalového sviatku a to ešte nikto netušil aké famózne predstavenie všetkých čaká.
Úvodná štvrtina bola podľa našich predstáv, darilo sa nám v útoku a po tom ako sme spravili zopár chýb tak sme súperovi dovolili s nami držať krok. Dievčatá hrali odhodlane a vyrovnávali sa tlaku a agresivite súpera. V závere inak basketbalovo atraktívnej prvej štvrtiny sa ale pri osobnom súboji zranila Nina a vyzeralo to, že veľmi vážne. V opatere zdravotníkov opustila halu, ale pre nás zápas pokračoval takže sme nemohli dať najavo ani len trošku slabosti a, že by nás to vzalo alebo odklonilo od nášho plánu a vysneného cieľa. Napriek tomu, že baby sa snažili a bojovali zo všetkých síl o každú jednu loptu, hľadali možnosti v útoku, súper začínal mať navrch. Po pár minútach od zranenia Niny to vyzeralo na ďalšie, keď zostala na zemi po vynikajúcej výpomoci ležať Yaja. Tá sa našťastie pozviechala a pokračovalo sa v hre. Medzitým sa vrátila Nina s oblepeným rameno a s obväzom okolo tela na lavičku. Pomaličky, ale isto sa nám súper bodovo vzďaľoval a keď v závere polčasu Betka premenila oba trestné hody sme išli do šatne s 5 bodovým mankom. V polčasovej prestávke sme poupravovali zopár vecí, povedali si čo to k obranným činnostiam a zavŕšili to tým, že nám zostáva posledný polčas na to, aby sme prišli do cieľa. Veľkú energiu družstvu v šatni prinieslo to, keď Nina odhodlane prehlásila, že ona zápas dohrá.
Vstup do druhého polčasu priniesol dva rýchle koše súpera.  Vtedy prišiel prvý moment v tom zápase, na ktorý asi nikdy ako tréner nezabudnem. Odhodlanie, presvedčenie a viera v nás, ktorá bola vidno v očiach hráčky, keď som povedal: „Nina, BEŽ!“ nám všetkým vliala znovu ďalšiu vlnu energie. To dievča hralo s takou energiou ako keby bola po 3-týždňovom oddychu! Po jej príchode sa rozdiel v skóre zastabilizoval na 12 bodov a keď v jednu chvíľu na tabuli svietilo skóre 41:27 v náš neprospech a do toho začala mať Lila problémy s faulami vyzeralo to s nami nie moc ružovo. Stále sme ale verili, že tento zápas hráme právom a, že my stále tento zápas môžeme vyhrať. Do záverečnej štvrtiny sme išli s 10 bodovým mankom, kde sme si povedali, že tie body nájdeme a budeme o 11 bodov lepší. Priebeh záverečného dejstva sa výrazne nelíšil od priebehu zápasu dovtedy. My sme sa natrápili na kôš, Turá premenila ťažkú strelu, my sme dali trestné hody, súper dal trestné hody. Takto to pokračovalo do momentu, keď v čase približne 2:50 do konca zápasu sme prehrávali o 10 bodov. V hale a ani pri obrazovkách už ľudia neverili, že my to otočíme na svoju stranu. MY sme ale verili a  po neúspešnom trestnom hode Hanky, Betka doskočila loptu a dobrým posunom lopty sa dostala až k Eme, ktorá premenila vytúženú trojbodovú strelu (stav 48:41). Následne pri dobrej obrane získala loptu Lilly a rýchlou tranzíciou sme sa dostali do podkošového priestoru, kde bola faulovaná Hanka. Prvý trestný hod premenila (48:42), druhý nepremenila, ale výborne doskakujúca Betka sa postarala o to, že sme zostali pri lopte, ktorú sme dostali znovu k Hanke a tá si prišla znovu po trestné hody. Oboma premenenými trestnými hodmi sme sa dostali na rozdiel 4 bodov (48:44). Hra sa zrýchlila a obe družstvá ju mali 2 krát v držaní až sa stalo to, že sme faulovali súperovu hráčku, ktorá sa postavila na čiaru trestného hodu. Premenila jednu strelu (49:44 – 1:51 do konca). V útoku sme sa dostali k voľnej strele, ktorú sme však nepremenili, ale MY sme mali v družstve HANKU, ktorá loptu na  dvakrát doskočila a premenila strelu (49:46). Pri našej obrane sme boli zrejme natoľko agresívne, že sme znovu faulovali, ale hráčka súpera tentokrát nepremenila ani jeden z možných dvoch trestných hodov. Po našom úspešnom obrannom doskoku a dobrom posune lopty sme si vypracovali voľnú strelu, ktorú sme žiaľ ešte stále nepremenili. Rozskoková situácia prisúdila loptu súperovi. Našou dobrou prácou na doskoku (mimochodom počas celého turnaja) sme sa po strele na náš kôš dostali opäť do útoku a pri prieniku Lilly, ktorá našla skvelou prihrávkou Emu sme tlačili 3 bodovú strelu všetci očami do koša. Ona tam skončila!!! (49:49 – 41 sekúnd do konca). Po súperovom time-oute a našej dobrej obrane sme sa dostali k lopte, ktorú sme vedeli znovu dobrou prihrávkou dostať na Hanku, ktorá bola faulovaná pri streľbe. Premenila jeden trestný hod (49:50). Naše emócie a energia boli zrejme vygradované až príliš keďže sme sa dopustili faulu 6 sekúnd do konca zápasu asi 9 metrov od nášho koša. Súper vyrovnal na 50:50 a nám zostával ešte jeden time-out. Pripravili sme sa v ňom na dva scenáre, kde sme chceli upriamiť pozornosť na naše rozohrávačky. Dievčatá sa po time-oute postavili na ihrisko, rozhodca podal loptu, všetko išlo podľa plánu a Ema krásnou prihrávkou našla Hanku v podkošovom priestore, ktorá premenila svoje zakončenie. Súper vyhodil, rýchlym prechodom sa dostal na našu polovicu, ale ťažkou strelou už nevedel zvrátiť to čo sa udialo. Stali sme sa MAJSTERKAMI SLOVENSKA! Erupcia radosti sa naplno prejavila a všetci sme si túto chvíľu užívali o to viac, že čo všetko sme museli v tomto zápase riešiť a akým spôsobom sme vyhrali tento zápas. Pravdupovediac, je to len veľmi ťažko opísateľné slovami. Dievčatá verili do poslednej chvíle a tá viera spojená s nezlomnou drinou ich priviedla k tomuto úspechu.
Dievčatám chcem zo srdca a úprimne a poďakovať za to čo všetko sme museli zvládnuť počas tejto špecifickej sezóny. Najskôr si odmakali celé leto prípravu a potom sme nestihli odohrať ani jeden zápas kvôli pandémii. Následne sme trénovali 2 mesiace v skupinkách a od Vianoc sme sa prakticky nevideli až do polovice apríla. Počas tohto obdobia sme trénovali pred obrazovkami, baby chodili behávať, plnili plány a keď mám pravdu povedať toto náročné obdobie, keď človek tak strašne miluje svoj šport nezvládne len tak hocikto. Ony to zvládli a zato im patrí môj obdiv a uznanie. Už vtedy týmto svojim prístupom tvorili tento obrovský úspech. Teraz už s odstupom času, keď píšem tieto riadky som presvedčený a utvrdený v tom, že aj napriek tomu, že niekedy boli aj horšie časy, VY ste družstvo, pri ktorom chce byť každý tréner. Užite si to! Toto čo ste dokázali vám už nikto nevezme. Ešte raz ĎAKUJEM!
T.E.A.M.

Poďakovanie z mojej strany patrí aj starším hráčkam, ktoré chodili na tréningy, aby zvýšili tréningovú úroveň, ktoré nás chodili podporovať na zápasy, boli s nami na turnaji a prežívali to s nami ako keby to bol ich turnaj.
Vám, rodičom dievčat patrí veľká poklona za podporu, ktorú od Vás dostávali, dostávajú a verím, že aj dostávať budú.
Posledné vyslovené ďakujem a hovorím aj za dievčatá je pre kolegov trénerov (Jožko, Paťo, Miška, Miloš, Stanka), pre náš klub LOKOMOTÍVA SEREĎ a jeho vedenie, od ktorého sme dostali vždy zelenú pri každom nápade, ktorý mohol družstvu pomôcť, nášmu mestu, bez ktorého podpory by sme nemohli pomýšľať ani len na účasť na tomto turnaji.