BASKETBAL

Mladší žiaci U13 sa stali Majstrami Slovenskej republiky 2020

Zdieľať článok

Od pondelka do stredy sa uskutočnili v Košiciach Majstrovstvá Slovenskej republiky v basketbale mladších žiakov, to znamená hráčov do 13 rokov. Hlavnými favoritmi boli minuloročný finalisti o ktorých umiestnení sa rozhodlo až v posledných sekundách minuloročného posledného zápasu, keď tretiu Prievidzu, delil od majstrovského titulu jeden jediný kôš. Takže tak ako v každej kategórii to boli obhajcovia prvenstva chlapci z Interu Bratislava, spolu s nimi favorizovaná MBA Prievidza a Žiar nad Hronom.

Už prvý hrací deň naznačil, že to v Košiciach favoriti nebudú mať vôbec ľahké a vo veľmi vyrovnaných a kvalitných súbojoch si nakoniec trio TOP družstiev svoje víťazstva potvrdili až v záverečných minútach. Zároveň však musíme dodať, že s vynikajúco hrajúcimi košickými celkami, ktoré sú priam nabité talentami so skvelo vybratými basketbalovými somatotypmi. V ostatnom štvrťfinále si postup medzi najlepšiu tohtoročnú slovenskú basketbalovú štvoricu zabezpečili nováčikovia v tejto súťaži, chlapci z BK Lokomotíva Sereď, keď s prehľadom zdolali Gabko Senec o 41 bodov. To samozrejme ešte nikto netušil, aké obrovské prekvapenie sa rodí vo východniarskej kapitole.

Už prvý semifinálový zápas spĺňal svojou dramatizáciou kritéria takéhoto turnaja, keď nie celkom vo svojej koži hrajúci mladí Bratislavčania si nevedeli poradiť s odstúpenou obranou súpera a preplneným trestným územím pod žiarskym košom. Navyše, keď ich strelcom odišla streľba, zverenci trénera Valenta si „vybetónovali“ postup do finále.

Aký nevyspytateľný a zároveň krásny vie byť šport, ukázalo druhé semifinále, kde sa očakával prakticky len výsledný rozdiel v skóre na svetelnej tabuli po ukončení zápasu. Novozaložené mladé družstvo v tejto kategórii, zložené len z vlastných seredských odchovancov dalo svojej bojovnej hre, nielen celé svoje srdce, ale i peknú myšlienku, dôraznú obranu a fantastickým výkonom všetkých hráčov dokonale zaskočili favorita. Víťazstvom v pomere 73:70 si zabezpečili hneď na svojom prvom spoločnom veľkom turnaji miestenku vo finále. “Spolu sme silnejší!!!“

V boji o tretie miesto nakoniec v súboji sklamaných favoritov našiel v sebe viac síl Inter Bratislava, ktorý porazil sklamanú MBA Prievidzu v pomere 72:58.

V nečakanom veľkom finále bol favorit jasný a po jeho skončení ešte dlho (aj na základe nešťastných vyjadrení trénera) nevedel výsledok riadne rozdýchať. Sereďania nabažení zázračným víťazstvom nad Prievidzou, posilnení vedomím, že najlepší hráč súpera a horúci kandidát na MVP, Filip Horváth, nemôže hrať na 100% (zranený členok), dokonale využili svoj potenciál a pustil sa do sebavedomého súpera od prvých sekúnd, čoho výsledkom bol stav 11:20 po prvej štvrtine. Polčasových 25:38 v prospech outsidera naznačoval možné prekvapenie. Po 3 štvrtinách, keď bol stav 36:43, začal zrejme tlačiť hrací čas každý nestranný fanúšik (aspoň na základe ohlasov zo sociálnych sietí)  sledujúci tento zápas. Otázkou totiž bolo, či si neskúsení malí Sereďania poradia so žiarskou pevnosťou pod ich košom. Našťastie celkový MVP hráč turnaja, Miško Vranovič, spolu s Andrejom Majerníkom a Tomášom Kissom sa neúnavnými prienikmi smerom na súperov kôš snažili rozbíjať celistvosť žiarskej obrany a svoju spanilú, majstrovskú cestu tak dotiahli do úspešného konca. Ukážkou bojovného ducha, nezlomnosti a charakteru celého družstva bol moment, keď o rok mladší Tomáš Kiss inkasoval neúmyselný tvrdý úder lakťom do tváre, po ktorom sa odmietol dať vystriedať a vidiaci prakticky na jedno oko poslal ihneď po prerušení dôležitý úspešný ďalekonosný trojbodový pozdrav súperovi, čím naštartoval do záverečných minút celé družstvo. Takto sa totiž bojuje o Majstra Slovenska !!!

Tento rok si ho totiž heroicky, úplne zaslúžene, aj keď absolútne nečakane vybojovali naši malí, mladí, ZLATÍ Sereďania.